Tribal Technical Advisory Committee Council Roster

SAMHSA TTAC Members Roster

Alaska Area

Primary Delegate

Lisa Wade
Chickaloon Village Traditional
Council

Alternate Delegate

Jennifer Showalter Yeoman
Council Member
Kenaitze Indian Tribe

Technical Support

Alberta Unok
Tribal Liason
Alaska Native Health Board

Albuquerque Area (NM,CO,TX)

Primary Delegate

Joseph A. Garcia, TTAC Co-Chair
Head Councilman
Ohkay Owingeh Pueblo

Alternate Delegate

Vacant

Technical Support

Ohkay Owingeh Tribal Office

Bemidji Area (IN, MN, MI, WI)

Primary Delegate

Phyllis Davis
Tribal Council
Match-E-Be-Nash-She-Wish Band of Pottawatomi Indians

Alternate Delegate

Keith Massaway
Treasurer
Sault Ste. Marie Band of Chippewa Indians

Billings Area (MT, WY)

Primary Delegate

Nomination Pending

Alternate Delegate

Nomination Pending

California Area

Primary Delegate

Juana Majel-Dixon
Traditional Council
Pauma Band of Mission Indians

Alternate Delegate

Alesia Reed
Tribal Council Secretary
Torres Martinez Desert Cahuilla Indians

Great Plains Area (ND, SD, IA, NE)

Primary Delegate

Victoria Kitcheyan
Tribal Council Treasurer
Winnebago Tribe of Nebraska

Alternate Delegate

Harold Frazier
Chairman
Cheyenne River Sioux Tribe

Technical Support

Jerilyn Church
Executive Director
Great Plains Tribal Chairmen’s Health Board 

Nashville Area (Eastern US)

Primary Delegate

Cheryl Andrews-Maltais
Chairwoman
Wampanoag Tribe of Gay Head (Aquinnah)

Alternate Delegate

Nomination Pending

Technical Support

Dee Sabattus, Director
Tribal Health Program Support
United South & Eastern Tribes, Inc.

Navajo Area (AZ, NM, UT)

Primary Delegate

Jonathan Nez
Vice President
Navajo Nation

Alternate Delegate

Amber Kanazbah Crotty
Council Delegate
Navajo Nation

Technical Support

Jackson Brossy
Executive Director, DC Office

Heidi Todacheene
Government and Legislative Affairs Associate

Oklahoma Area

Primary Delegate

Jack Austin Jr.
Assistant Chief
Choctaw Nation of Oklahoma

Alternate Delegate

Vacant

Tecnical Support

Shana Walker
Assistant Clerk

Phoenix Area (AZ, CA, NV, UT)

Primary Delegate

Vacant

Alternate Delegate

Vacant

Portland Area (ID, OR, WA)

Primary Delegate

Nomination Pending

Alternate Delegate

Nickolaus Dee Lewis Jr
"Jutskadim"
Lummi Indian Business Council

Technical Support

Sheena Kinley-Sanders
Assistant to the Chairman

Tucson Area (So. AZ)

Primary Delegate

Nomination Pending

Alternate Delegate

Anthony J. Francisco, Jr.
Legislative Representative
Tohono O’odham Nation

Technical Support

Raynetta Pablo
Receptionist

At-Large

Primary Delegate

Andy Joseph Jr., TTAC Chair
Tribal Council
Confederated Tribes of the Colville Reservation

Technical Support

Carolyn Hornbuckle
Director of Public Health Policy and Programs
National Indian Health Board

Vanessa Cawston
The Confederated Tribes of the Colville Reservation

At-Large

Primary Delegate

Nomination Pending

Technical Support

Policy Director
National Congress of American Indians

Last Updated: 03/05/2018